Priprava vozila na tehnični pregled
Nasveti, kako do uspešno opravljenega tehničnega pregleda
Ko se približuje čas za tehnični pregled, začnemo razmišljati o brezhibnosti našega vozila. Če je naš rabljen avto že v letih, pa nas malo zaskrbi, ali bo sploh opravil tehnični pregled. Ob registraciji avta si res ne želimo še dodatnih stroškov s servisom.
Za tehnični pregled mora biti vozilo redno vzdrževano, nepoškodovano in očiščeno.
Edini način, da boste prepričani, ali bo avto opravil tehnični pregled je, da naredite strokovni servis pred tehničnim pregledom.
Strokovnjaki svetujejo, da je možno prihraniti denar pri servisu s splošnim skrbnim odnosom do vozila. Ko se na vozilu pojavi težava, jo je treba takoj sproti odpraviti. S tem se izognete kopičenju težav in enkratnemu velikemu računu za servis avta.
Kdaj na tehnični pregled?
Osebna vozila morajo opraviti prvi tehnični pregled štiri leta po prvi registraciji. Naslednji pregledi so vsaki dve leti, kar velja do osmega leta starosti vozila. Po osmem letu je potrebno tehnični pregled opraviti vsako leto.
Kaj pregledajo na tehničnem pregledu?
Na tehničnem pregledu preverijo identifikacijo in ustreznost dokumentov, delovanje zavornega sistema, svetlobna telesa in nastavitev žarometov, šasijo in druge dele, naprave za upravljanje, pnevmatike, osi, vzmeti in blažilce, izpušne pline ter zračnost podvozja (»luft« na končnikih in vilicah).
Pregledajo tudi obvezno opremo, ki pri osebnih vozilih mora vključevati: rezervno kolo, komplet za prvo pomoč, rezervne žarnice, varnostni trikotnik (UN/ECE R27) in zimsko opremo.
Priporočena oprema je odsevni brezrokavnik, vlečna vrv in strgalo za led.
Kako se sami pripravite na tehnični pregled?
Pred tehničnim pregledom lahko veliko pomanjkljivosti odpravite sami, s tem pa lahko veliko prihranite.
Luči
Najlažje je pregledati luči avtomobila. Preverite, ali imajo razpoke in če so zbledele. Preglejte žaromete, smernike, lučke nad registrsko tablico in meglenke. Nekdo naj vam pomaga preizkusiti zavorne in vzvratne luči. Po potrebi jih zamenjajte. Za navodila, kako zamenjati luči, poglejte avto priročnik, lahko pa se obrnite na starega dobrega prijatelja Google oziroma rezervirate termin pri nas.
Pnevmatike
Poskrbite, da so pnevmatike vedno v dobrem stanju. Pnevmatike morajo imeti profil najmanj 1,6 mm, zimske pa vsaj 4 mm, in biti brez razpok. Poglejte tudi, če imajo vse pnevmatike nameščene pokrovčke na ventilih.
Tekočine
Poglejte stanje zavorne in hladilne tekočine ter čistila za vetrobransko steklo. V primeru, da ste negotovi, se posvetujte z avtomehanikom. Nizka raven tekočine bi lahko bila znak odtekanja.
Brisalci
Zamenjajte poškodovane ali stare brisalce. Ne glede na vremenske razmere je potrebno imeti jasen pregled na cesto skozi čisto vetrobransko steklo.
Rja
Poiščite morebitne praske ali rjaste predele na vozilu in jih sanirajte.
Izpušna cev
Poslušajte, ali vaše vozilo spušča nevsakdanje zvoke. Spreminjajoč zvok izpuha bi lahko pomenil okvaro izpušnega sistema. Površinske rjaste luknjice lahko zavarite.
Obvezna oprema
Preverite obvezno opremo. Poglejte datum uporabnosti paketa za prvo pomoč, ki je običajno pet let.