Rja na avtu – 11 mitov
Rja na avtu je tudi znak zanemarjenosti
Zarjavelo vozilo je tudi težje prodati. O tem, zakaj avto začne rjaveti, obstaja veliko mitov.
Rjavenje je splošen izraz za proces, ki poteka, ko je železo ali kovina z vsebnostjo železa daljše obdobje izpostavljena kisiku in vlagi. Če je v zraku veliko vlage, lahko rja na avtu nastane tudi na pokritem vozilu. Dobro je vedeti, da protikorozijska zaščita preprečuje rjavenje železa in kovinskih delov.
11 najpogostejših mitov o rji na avtu:
1. MIT: Pogosto pranje vozila povzroča rjavenje – NERESNIČNO
Nekateri so prepričani, da prepogosto pranje vozila škoduje barvi in povzroča korozijo. V resnici je ravno nasprotno. Pranje avta, zlasti pozimi, odstrani pesek, umazanijo in sol, ki povzročajo korozijo.
2. MIT: Rja je najpogosteje na podvozju – RESNIČNO
Ponavadi vozniki rjo najprej opazijo na karoseriji. Pri tem jih ponavadi ne zanima, kakšno je stanje podvozja. Neodstranjena sol in druge nečistoče povzročajo korozijo na podvozju. Pranje podvozja je pozimi priporočljivo vsakih 14 dni, da s tem opravite zaščito podvozja.
3. MIT: Vozilo v garaži je zaščiteno pred rjo – NERESNIČNO
Garažiran avto je res bolj zaščiten pred zunanjimi onesnaževalci. Na dolgi rok pa vseeno ne bo zaščiten pred rjo, saj ga pozimi vozimo po mokrih cestah, polnih soli.
4. MIT: Zaščita pred rjo je primerna za vsako vozilo – RESNIČNO
Dobra novica je, da je vsako vozilo mogoče zaščititi pred rjo. Priporočamo preventivno antikorozijsko zaščito pred rjo, vsekakor pa ukrepajte takoj, ko odkrijete rjo na avtu.
5. MIT: Nova vozila imajo tovarniško zaščito pred rjo – NERESNIČNO
V primerjavi s starejšimi vozili imajo današnja vozila boljšo zaščito pred korozijo. Vendar zaradi tega še niso odporna na rjo, površinska rja na avtu se le kasneje razvije.
6. MIT: Priporočljivo je poliranje avta – še preden zapade prvi sneg –RESNIČNO
Drži, poliranje avta zaščiti barvo na vozilu in podaljša njeno obstojnost.
7. MIT: Avta pred rjo ne moremo zaščititi sami doma – NERESNIČNO
Na trgu je veliko izdelkov za zaščito avta pred rjo, ki jih na avto lahko nanesemo sami. Prednost profesionalnega nanosa zaščite pred rjo na avtu je v tem, da jo izvedejo strokovnjaki, ki imajo z antikorozijsko zaščito vozil večletne izkušnje. Kvalitetno narejena zaščita avtomobila pred rjo lahko traja tudi več let (izvzeta je pogosta vožnja po makadamu ipd.).
8. MIT: Rja na avtu se pojavi, ko se barva okruši – RESNIČNO
Bodimo pozorni tudi na najmanjše detajle na avtu. Poškodba laka na avtu je prvi znak, da se bo pojavila rja. Vse poškodbe in napake na avtu je zato treba sproti odpravljati.
9. MIT: Rja na avtu ni popravljiva – NERESNIČNO
Rjo na avtu lahko odpravite, le pravočasno jo je treba sanirati.
10. MIT: Kako hitro se pojavi rja na avtu, je odvisno od tega, kje živimo – RESNIČNO
V krajih, kjer so snežne razmere na cesti pogostejše, je treba biti na rjo zaradi vlage (zračna vlaga) in soli še bolj pozoren.
11. MIT: Antikorozijska zaščita podaljša življenjsko dobo avtomobilu – RESNIČNO
Pravilna nega avta lahko podaljša njegovo življenjsko dobo. To vključuje dovolj pogosto pranje, voskanje vozila in antikorozijsko zaščito vozila pred rjo in drugimi zunanjimi vplivi.
Vozilo je tudi investicija, zato je dobro ohranjati njeno vrednost. Vzdrževano vozilo bomo hitreje prodali. Če (pre)poznamo dejavnike, ki povzročajo rjo, bomo nanje v prihodnje pozornejši in bomo zato znali avto pravilno zaščititi.